Most na Ibru – epicentar kosovske krize

Most na Ibru – epicentar kosovske krize

Napetosti zbog najava da će prištinske vlasti otvoriti most na Ibru u Kosovskoj mitrovici iz dana u dan rastu.
Bivša glavna pregovaračica kosovske strane u tehničkom dijalogu sa Srbijom Edita Tahiri smatra da otvaranje mosta Ibru za saobraćaj vozila ima samo jedan cilj – kamufliranje Zajednice opština sa srpskom većinom.
Vlada Kosova se, prema njenoj oceni, već saglasila sa formiranjem Asocijacije, dok otvaranjem mosta Ibru tako nešto želi da sakrije kroz propagandu.
„Ovo će objaviti SAD i EU čim se otvori most na Ibru“, napisala je ona na društvenoj platformi Fejsbuk.
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država na Kosovu Džefri Hovenijer upozorio na pogoršanje bezbednosne situacije na severu Kosova i posledično na opasnost za vojnike Kfora u slučaju da se glavni most preko reke Ibar otvori za saobraćaj. Premijer Kosova Aljbin Kurti je naglasio da o ovom pitanju ne treba razgovarati, jer će most biti otvoren.
U kratkoj izjavi medijima, Kurti je rekao da je pitanje mosta na Ibru “pitanje Kosova” i da je njegovo otvaranje iscrpljeno kao tema u Briselu 2016-2017.
„To nije pitanje diskusije, to je pitanje otvorenosti. U 2016. su svi razgovori završeni i rečeno je da most treba da bude otvoren 20. januara 2017. Sada nismo ni u januaru ni u 2017. Mi smo u avgustu 2024. godine“, rekao je on novinarima.
U intervjuu za Radio Slobodna Evropa, Hovenier je izneo razlog zašto su Sjedinjene Američke Države, uključujući zemlje Kvinte, protiv otvaranja glavnog mosta preko reke Ibar za saobraćaj u ovoj fazi.
„Razlog zbog kojeg to tražimo je taj što verujemo da postoji jasan rizik u vezi sa takvom akcijom sada, i verujemo da taj rizik doprinosi potencijalnoj pretnji od nasilja i drugih problema, kako za lokalnu zajednicu tako i za vojnike. NATO, uključujući američke vojnike, koji rade na obezbeđivanju mira i bezbednosti na Kosovu“, rekao je Hovenier u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.
Prema njegovim rečima, SAD „veoma ozbiljno shvataju akcije“ koje bi mogle da utiču na bezbednost američkih vojnika koji rade na podršci Kosovu.
Hovenier nije odgovorio na pitanje ko bi mogao izazvati nasilje ako se otvori most preko reke Ibar.
„Ne mogu da govorim o tome ko može da izazove nasilje. Znam samo da shvatamo da bi moglo biti nasilja i da je ono stvarno i pitanje ko bi mogao biti odgovoran za to, što je vrlo razumno pitanje, ne negira činjenicu da bi moglo biti nasilja i jasne opasnosti lokalnoj zajednici i za NATO vojnike“.
„Sjedinjene Američke Države nisu zainteresovane da se američki vojnici suočavaju sa dodatnim rizikom po ovom pitanju u ovom trenutku“, dodao je on.
Vlada Kosova je sredinom jula saopštila da namerava da otvori glavni most preko reke Ibar u Mitrovici.
Međutim, zemlje Kvinte su izjavile da u ovom trenutku ne podržavaju otvaranje Mosta za saobraćaj.
U međuvremenu, misija NATO-a na Kosovu, KFOR, saopštila je da svaka odluka o otvaranju glavnog mosta preko reke Ibar treba da bude doneta u okviru dijaloga Kosova i Srbije, u kome posreduje Evropska unija.