Andrija Mandić i Milan Knežević oslobođeni su optužbi u predmetu poznatom kao “državni udar”, odnosno pokušaj terorizma na dan parlamentarnih izbora 2016. godine.
Presudu je izreklo Vijeće Višeg suda u Podgorici na čijem je čelu Zoran Radović.
Radović je kazao u obrazloženju presude da su od sveg naoružanja u Crnu Goru, unesena samo dva mobilna telefona marke “lenovo”.
Sudija je kazao da nisu dokazani navodi optužnice da je svedok saradnik Saša Sinđelić ušao u Moskvu i da se sastao sa organizatorom kriminalne organizacije Eduardom Šišmakovim.
Iz dopisa Ruske Federacije je utvrđeno da Sinđelić nije prošao pasošku kontrolu i da nije prešao granicu.
“Tako da nije dokazano da je Sinđelic bio u Moskvi”, rekao je Radović.
Reč je o ponovljenom postupku, nakon što su prvom presudom svi osumnjičeni, među kojima su i lideri današnje koalicije “Za budućnost Crne Gore”, Andrija Mandić i Milan Knežević osuđeni na ukupno 70 godina zatvora.
Ta je presuda poništena pre tri godine u Apelacionom sudu i naložen je ponovljeni postupak.
Specijalni tužioci Zoran Vučinić i Siniša Milić predložili su sudu da se organizatori kriminalne grupe ruski državljani Eduard Šišmakov osudi na 15 godina zatvora, a Vladimir Popov na 12 godina.
Zatražili su da se bivši komandant srpske Žandarmerije Bratislav Dikić osudi na jedinstvenu kaznu od osam godina zatvora. Za Predraga Bogićevića i Nemanju Ristića predloženo je u završnoj reči kazna od po sedam godina zatvora.
Za lidere bivšeg Demokratskog fronta (DF) Andriju Mandića i Milana Kneževića, tužioci su zatražili po pet godina zatvora.
Za okrivljenu Branku Milić je bila predložena kazna od strane tužilaštva tri godine zatvora, dok je za Milana Dušića i Srboljuba Đorđevića zatraženo po godinu i šest meseci, a za Dragana Maksića godina i devet meseci zatvora.
Za vozača bivših lidera DF-a Mihaila Čađenovića, tužilac je tražio godinu i šest meseci zatvora.
Za Kristinu Hristić je bilo predloženo izricanje uslovne kazne.