Hag – 50 država o izraelskoj okupaciji Palestine

Hag – 50 država o izraelskoj okupaciji Palestine

Međunarodni sud pravde otvara danas sedmodnevno ročište o pravnim posledicama izraelske okupacije Palestine, a među više od 50 zemalja pred sudijama će svoje stavove izneti SAD, Rusija, Kina, Slovenija i Mađarska. Generalna skupština UN zatražila je od suda mišljenje o izraelskoj okupaciji 2022. godine, a sudije će sada razmatrati „okupaciju, naseljavanje i aneksiju… uključujući mere koje bi promenile demografsku strukturu, karakter i status Svetog grada Jerusalima“. .
Izrael je okupirao Zapadnu obalu, Gazu i istočni Jerusalim u ratu 1967. godine. Povukao se iz Gaze 2005. godine, ali i dalje kontroliše njene granice. Od 1967. godine značajno je proširio naselja na Zapadnoj obali, za koja Palestinci kažu da prete stvaranju održive palestinske države.
On je pripojio istočni Jerusalim, ali većina zemalja u svetu ne priznaje aneksiju.
Generalna skupština UN zatražila je mišljenje 15 sudija o tome kako ove mere i praksa “utiču na pravni status okupacije” i koje su njene pravne posledice po sve zemlje sveta i Ujedinjene nacije. Debatu će otvoriti palestinski ministar spoljnih poslova Rijad al Maliki, nakon čega će nastupiti više od 50 zemalja, uključujući Sjedinjene Države, Kinu, Rusiju, Južnu Afriku i Egipat. Na listi su i Slovenija i Mađarska.
Izrael se neće pojaviti pred sudom i već je podneo pisane komentare. U prethodnim raspravama ignorisali su mišljenja suda, ali su sada pod političkim pritiskom zbog rata u okupiranom palestinskom pojasu Gaze, gde je od početka izraelskih vojnih operacija 7. oktobra ubijeno oko 29 hiljada Palestinaca.
Svetska javnost će pomno pratiti debatu pred sudom UN, posebno imajući u vidu najavljenu izraelsku ofanzivu na grad Rafa, na granici između Gaze i Egipta, gde se više od milion Palestinaca sklonilo od izraelskih vojnih operacija.
Generalna skupština UN po drugi put traži sudsko mišljenje o izraelskoj okupaciji. Sud je 2004. godine zaključio da je Izrael prekršio međunarodno pravo podizanjem zida na Zapadnoj obali i da on mora biti srušen. Tel Aviv nije ispoštovao ovaj zahtev.
Ovonedeljna saslušanja nisu povezana sa tvrdnjom o genocidu nad Palestincima koju je Južna Afrika iznela pred sud protiv Izraela. Sud je krajem januara zatražio od Izraela da preduzme sve mere da spreči genocid u Gazi.
Mišljenje suda neće biti pravno obavezujuće, ali će imati „veliku pravnu težinu i moralni autoritet“, primetio je sud.