Da li su gafovi američkog predsednika Džoa Bajdena upropastili više meseci pripreman samit NATO-a? Diplomatski anonimni izvori Telegrafa tvrde da je za manje od jedne minuta promenjen čitav narativ samita, jer su mediji čitav skup podredili Bajdenovim gafovima, umesto da javnost obaveste o diplomatskim uspesima.
Bajden je ukrajinskog predsednika nazvao Zelenskim, a kamalu Haris „potpredsednicom Trampom“. Francuski predsednik Makron i nemački kancelar Šolc su javno branili Bajdena, ali to nije umanjilo gorak utisak da je , kako tvrdi Telegraf, „sjajan samit pretvoren u komediju“. Sve do Bajdenovog govora, svi su bili oduševljeni sastankom, održanim povodom 75. godišnjice NATO-a, jedinstvom atlantskog saveza u vreme rata u Ukrajini.
Ipak, nije samo Bajden „upropastio“ samit. Nediplomatski govor ukrajinskog predsednika Zelenskog je takođe „bacio senku“ na ovaj skup. Samit je , pored ostalog, imao za cilj i da se NATO odbrani od Trampovih kritika, što u suštini znači da je ovaj skup bio u funkciji podrške Bajdenovoj trci u predsedničkoj kampanji.
Članice NATO-a verovale su da su učinile dovoljno da odbrane savez od Trampa i objavile da su 23 od 32 države saveza postigle ciljeve potrošnje od 2 posto BDP-a za obranu, dok su ostale iznele planove za postizanje te brojke.
Takođe, ukrajinski predsednik Zelenski je otišao iz Vašingtona zadovoljan podrškom koju je pokazao NATO, bez obzira što mu ipak nije uručen službeni poziv u savez.
‘Amerikanci su uložili mesece rada kako bi sprečili još jedan trenutak poput onog iz Viljnusa‘, rekao je jedan diplomata, aludirajući na ispad ukrajinskog predsjednika na prošlogodišnjem samitu nakon što mu je uskraćen poziv u NATO.
Postojao je i osećaj frustracije jer je situacija s Bajdenom zasenila druge lidere na njihovoj poslednjoj konferenciji za novinare pre povratka kući.
Britanskog premijera Kira Starmera su čak tri puta pitali smatra li da je predsednik Bajden dorastao zadatku da se kandiduje za drugi mandat u Beloj kući.
Premijer je stao u Bajdenovu odbranu i rekao da američkom čelniku treba ‘odati priznanje‘ za njegov rad na samitu NATO-a.
Dodao je da bi mu bilo draže da se može pohvaliti sopstvenim rezultatima umesto da mu postavljaju diplomatski škakljiva pitanja.
Više od pola američkih demokrata, prema jučerašnjoj anketi, smatra da Bajden treba da se povuče iz trke za mesto predsednika. Ipak, prema ovom istraživanju Ipsosa, koje su objavili Vašington post i ABC, Bajden i Tramp izjednačeni su na nacionalnom nivou, i obojica imaju po 46 posto glasova. Većina demokrata, njih 56 posto, i 67 posto ispitanika smatra da bi aktualni predsednik (81) trebalo da povue kandidaturu. Polovina ispitanih smatra da bi i Donald Tramp trebalo da odstupi. Što se republikanaca tiče, samo njih 11 odsto smatra da bi Tramp trebalo da povuče svoju kandidaturu za predsednika.