Bliski Istok – poremećena dinamika moći

Bliski Istok -  poremećena dinamika moći

Stanje na bliskom istoku se komplikuje. U sukobima sa Libanskim Hezbolahom poginulo je osam izraelskih vojnika, dok Tel Aviv tvrdi da je ubio 17 boraca Hezbolaha. Izrael je sinoć izveo snažan napad na centar Bejruta, pogođena je zgrada u četvrti Bakoura, u blizini libanskog parlamenta.

Napadnuto je i uporište Hezbolaha u južnom Bejrutu, Dahieh. Izraelska vojska izdala je nove naredbe za evakuaciju za nekoliko područja okruga, rekavši da će ubuduće ciljati objekte i interese Hezbolaha.

Na jugu zemlje bilo je znakova da se Izrael priprema za jaču kopnenu invaziju, a juče je na granicu poslao više vojnika.

Jemenski pobunjenici Huti tvrde da su izveli napad dronom na Tel Aviv.

“Operacija je uspešno postigla svoje ciljeve dolaskom dronova, a da ih neprijatelj nije otkrio ili oborio”, rekao je Jahja Sare, vojni portparol Huta. Islamistička grupa, koju podržava Iran, u više je navrata ispalila projektile i bespilotne letelice na Izrael od izbijanja sukoba u Gazi prošlog oktobra.

Juče su rekli da su s tri rakete gađali vojne položaje duboko u Izraelu. Izraelska vojska nije komentarisala napade.

Razorni izraelski udari protiv Hezbolaha dali su veliku prednost Izraelu, koji se približava direktnom sukobu s pristalicama libanske militantne grupe u Iranu, tvrde analitičari.

Nakon ubistva vođe Hezbolaha Hasana Nasralaha i pokretanja kopnene invazije na Liban Izrael će verojatno direktno napasti Iran, smatra Pol Salem, analitičar na vašingtonskom Institutu za Bliski istok. On smatra da je došlo do, kako j erekao, tektonskog pomaka u regionalnoj dinamici moći. Salem veruje da Izrael sada misli da Hezbolah nije velika pretnja i da će se usmeriti na direktan napad na Iran. Procene izraelskih vojnih stručnjaka su da Iran više nema snagu odvraćanja i da su moći Teherana da ratuje na tuđoj teritoriji iscrpljene.

Ta ravnoteža moći na Bliskom Istoku se ovih dana meri kako pozivima na prekid vatre i zahtevima da se sedne za pregovarači sto, tako i sve žešćim vatrenim okršajima u kojima sve strane nastoje da javnosti pokažu da su svoje rakete ispalile kao „odgovor na napad“, a nikako kao invaziju. Libanska strana tvrdi da je „Izrael odabrao put eskalacije u vrlo nestabilnoj i opasnoj regiji“, dok se iz Tel Aviva čuju novi ratni pokliči i pretnje. Izraelski vazdušni udari nastaviće se i Libanci koji su napustili svoje domove na jugu zemlje ne bi trebalo da se vraćaju, objavila je izraelska vojska na društvenim mrežama.

“Udari izraelske vojske će se nastaviti. Zbog svoje sigurnosti i sigurnosti svoje dece, NEMOJTE se vraćati kući do daljnjega.” U Libanu se ovo saopštenje smatra pretnjom i nastojanjem da s eetnički očiste napadnuta područja.

Ministar spoljnih poslova Libana tvrdi da je vođa Hezbolaha Hasan Nasralah pristao na 21-dnevni prekid vatre koji su predlagali SAD i Francuska samo nekoliko dana pre nego što ga je Izrael ubio u napadu na Bejrut.

“Složili smo se u potpunosti. Liban je pristao na prekid vatre, ali u dogovoru s Hezbolahom. Predsednik Libanskog skupštinskog doma Nabih Beri konsultovao se s Hezbolahom i mi smo obavestili Amerikance i Francuze. I rekli su nam da se Netanjahu takođe složio s izjavom koju su objavila oba predsednika – Bajden i Makron”, dodao je.

Habib je rekao da je viši savetnik Bele kuće Amos Hohštajn tada trebalo da ode u Liban kako bi pregovarao o prekidu vatre.

“Rekli su nam da se Netanjahu složio s tim i tako smo takođe dobili suglasnost Hezbolaha. Znate što se dogodilo od tada”, rekao je.

Iranski predsednik Masud Pezeškian rekao je u nedelju da se Iran suzdržao od osvete za izraelsko ubistvo čelnika Hamasa Ismaila Hanijeha u Teheranu zbog “potpuno lažnih” obećanja SAD-a i Evrope da je primirje u Gazi neizbežno.

Sve više zemalja priprema se za evakuaciju svojih državljana iz Libana i poziva one koji su ostali da napuste zemlju zbog eskalacije situacije i u jeku izraelske kopnene ofanzive na jugu zemlje.

Iako nijedna država još nije pokrenula evakuaciju velikih razmera, neke su vlade organizovale čarter-letove, a druge su osigurale mesta na komercijalnim letovima iz Libana. Zasad su glavne tranzitne tačke Kipar i Turska.